-„PUK, PUK” -Kto tam? -Sanepid Czyli co w sytuacji otrzymania pisma od Sanepidu?
- Katarzyna Gołąb
- 8 maj 2017
- 4 minut(y) czytania
Nastała „moda na nieszczepienie”, dlatego też zasypujecie mnie pytaniami co zrobić, jak się bronić, czy jak się odwoływać. Poniżej przygotowałam dla Was skrót Waszych możliwych zachowań w sytuacji, w której to otrzymacie pismo z Instytucji.
Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymałem pismo z przychodni przypominające lub wzywające do wykonania szczepień? – Nie musisz nic… Czyli nie musisz na to odpisywać. Przychodnia nie jest organem administracji państwowej i nie może prowadzić żadnego postępowania. Jedyne co może zrobić przychodnia to przekazać sprawę do Sanepidu.
2. Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymałeś pismo z Sanepidu przypominające o obowiązku szczepień UWAGA WAŻNE (nagłówek PRZYPOMNIENIE lub bez nagłówka) – Nie musisz nic… Czyli nie musisz składać żadnej odpowiedzi. Jeśli otrzymasz w/w pismo nie musisz na nie odpisywać. Takie pismo nie jest żadną rodzaju decyzcją, postanowieniem, czy innym istotnym elementem postępowania administracyjnego, które wymaga konkretnej odpowiedzi czy odwołania w określonym terminie. Sanepid wysyła je tylko by zwrócić uwagę na obowiązek szczepień. Pismo to stanowi również informacje o ewentualnych konsekwencjach nie wypełnienia obowiązku.
3. Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymałeś pismo z Sanepidu wzywające do osobistego stawnnictwa w celu złożenia wyjaśnień? W takiej sytuacji masz dwie możliwości, otóż możesz złożyć te wyjaśnienia osobiście lub pisemnie. Jeżeli z różnych powodów nie chcesz udać się do Sanepidu napisz pismo , w którym wyrazisz prośbę Poproś wtedy o przesłanie pytań pisemnie i odpowiedz na nie także pisemnie
4. Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymałeś pismo z Sanepidu z nagłówkiem WEZWANIE. Jest to pismo, które zawiera wezwanie do wykonania obowiązku szczepień ochronnych . W takiej sytuacji napisz i wyślij odpowiedź na WEZWANIE wraz z załącznikami . Te pismo zawiera pytania i wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i zasadności stosowania szczepionek. Po co mam wysyłać takie pismo? Otóż moi Drodzy złożenie tego pisma jest potrzebne do dalszych odwołań w przypadku kontynuowania postępowania przez Sanepid. Pamietąj, że pismo możesz modyfikować dowolnie, tzn, możesz napisać o problemach zdrowotnych szkraba, zalącz przy tym zdjęcia, wyniki badań itd. Organ ma obowiązek rozpatrzeć wszystkie dowody wnikliwie i nie może opierać się tylko na istnieniu lub braku zaświadczenia o odroczeniu od szczepień. Powyższe stanowisko potwiedza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie III SA/Kr 901/11, który należy dołączyć do pisma. Jeżeli Sanepid odpisze na to pismo, możesz kontynuować dalszą wymianę pism, odpowiadając na poszczególne argumenty i domagając się pełnej i wyczerpującej odpowiedzi. Jeżeli Sanepid skieruje cię do lekarza lub do producenta szczepionek - wyślij takie pisma do lekarza lub producenta szczepionek z kopią do Sanepidu. Jako pacjentowi należy ci się pełna informacja o procedurze medycznej jaką jest szczepienie.
5. Co w sytuacji, gdy otrzymałeś pismo z Sanepidu z nagłówkiem UPOMNIENIE. Jest to pismo zawierające wezwanie do wykonania obowiązku szczepień ochronnych, groźbę skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz wysłać odpowiedź na UPOMNIENIE. Pismo zawiera argumenty prawne świadczące o braku podstaw prawnych do stosowania postępowania egzekucyjnego w sprawie szczepień ochronnych. Termin wyznaczony w upomnieniu nie jest terminem udzielenia na nie odpowiedzi, dlatego nie musisz w tym wypadku ściśle przestrzegać tego terminu. Jednak dobrze jest wysłać odpowiedź możliwie szybko. Jeżeli w piśmie jest informacja o konieczności zapłaty kosztów upomnienia (obecnie w kwocie 11,60 zł ale czasem może być inna kwota) - należy to zapłacić. To nie jest żadna grzywna tylko opłata administracyjna i nie ma od tego odwołania. Takie są przepisy, że organ za czynności może naliczać dodatkowe opłaty. 6. Co zrobić w sytuacji, gdy otrzymałeś pismo od Wojewody . Otóż nie musisz na nie odpowiadać. Uwaga! Jeżeli do pisma dołączony jest odpis tytułu wykonawczego to musisz złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego w terminie 7 dni od daty otrzymania.

. W takim przypadku składasz trzy pisma: 1. Zażalenie na postanowienie o nałożeniu grzywny 2. MZ - wniosek o wstrzymanie wykonania 3. Zarzuty do postępowania egzekucyjnego Uwaga!
Wszystkie pisma wysyłasz do organu, który wydał postanowienie o nałożeniu grzywny czyli do DO WOJEWODY lub SANEPIDU WOJEWÓDZKIEGO a nie do Ministra Zdrowia czy Sanepidu Powiatowego. Wojewoda przekazuje pierwsze pismo wraz z aktami do ministra, a pozostałe pisma rozpatruje sam. Postanowienie w sprawie zarzutów wyda po otrzymaniu stanowiska wierzyciela, czyli stanowiska Sanepidu Powiatowego.
Pilnuj terminów! Na złożenie odwołań masz tylko 7 dni licząc od dnia odbioru pisma. Przekroczenie terminu skutkuje tym, że organ oddali zażalenie w ogóle go nie rozpatrując.
Zwykle postanowienie zawiera też informację, o konieczności zapłaty kosztów administracyjnych za wydanie postanowienia (ok. 40-50 zł za postanowienie). Tych kosztów, jak i grzywny NIE PŁAĆ. W przypadku uwzględnienia odwołania postanowienie jest uchylane w całości i przestaje obowiązywać zarówno grzywna jak i ta opłata.
7. Co w sytuacji, gdy otrzymałeś POSTANOWIENIE Wojewody lub Sanepidu Wojewódzkiego o zawieszaniu postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji nie składasz nic. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, złożenie zarzutów do postępowania egzekucyjnego musi skutkować zawieszeniem tego postępowania. Postępowanie jest zawieszone do czasu rozpoznania zarzutów przez organ.
8. Co w sytuacji, gdy otrzymałeś postanowienie Sanepidu Powiatowego w sprawie zajęcia stanowiska przez wierzyciela? Nie robisz nic i nie składasz żadnego pisma Zgodnie z procedurą odwoławczą, złożenie zarzutów do postępowania administracyjnego, skutkuje koniecznością zwrócenia się do wierzyciela o zajęcie stanowiska w sprawie zarzutów.
9. Co w sytuacji, gdy otrzymałeś pismo z Sanepidu Wojewódzkiego utrzymujące w mocy postanowienie Sanepidu Powiatowego? Dotyczy to punktu 7. Nie robisz nic. To jak i powyższe nie wpływa na procedurę odwoławczą, która toczy się swoim trybem opisanym poniżej.
10. Co zrobić, gdy otrzymałeś pismo od Ministra Zrowia informujące o wstrzymaniu rozpatrzenia zażalenia do czasu rozpoznania zarzutów.?Również w tej sprawie nic nie składasz. Na samym początku muszą być rozpoznane zarzuty do postępowania egzekucyjnego, a potem dopiero zażalenie na postanowienie.
11. Co zrobić, gdy otrzymałeś POSTANOWIENIE wydane przez Wojewodę lub Sanepid o odrzuceniu zarzutów do postępowania egzekucyjnego. W takim przypadku powinieneś złożyć zażalenie na postanowienie o odrzuceniu zarzutów. Takie pismo składa się do Ministra Zdrowia lub Sanepidu Wojewódzkiego - zgodnie z pouczeniem na końcu postanowienia. Postanowienie może być zatytułowane "o odrzuceniu zarzutów" lub "o nieuznaniu zarzutów" lub "o uznaniu zarzutów za bezpodstawne" lub "oddalające zarzuty" - nie ma to znaczenia, sens postanowienia jest ten sam. Jeżeli otrzymałeś dwa postanowienia (ojciec, matka) - składasz dwa zażalenia.
12.Co zrobić, gdy otrzymałeś POSTANOWIENIE utrzymujące w mocy postanowienie odrzucające zarzuty do postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji składasz Skargę do Wojeódzkiego Sądu Administracyjnego.
Co zrobić aby wypisać dziecko z systemu/przychodni NFZ?